آسیب های ستون فقرات در دوران کرونا

 آسیب های ستون فقرات در دوران کرونا

سالم خبر: دانشیار گروه آموزشی فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، نسبت به آسیب های ستون فقرات در دوران پاندمی کووید ۱۹ هشدار داد.

سالم خبر: دانشیار گروه آموزشی فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، نسبت به آسیب های ستون فقرات در دوران پاندمی کووید ۱۹ هشدار داد.
به گزارش سالم خبر، نورالدین کریمی دانشیار گروه آموزشی فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران و مسئول برگزاری بیست و یکمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات گفت: هدف از برگزاری این سمینار را معرفی آخرین رویکردهای علمی فیزیوتراپی مشکلات مربوط به ستون فقرات برشمرد و گفت: در هر دوره این سمینار از تخصص های مختلف برای درمان مشکلات ستون فقرات دعوت می‌شود تا آخرین یافته های علمی را در اختیار همکاران قرار دهند .
وی محورهای این سمینار را شامل یافته های آناتومی بالینی ستون فقرات ، بیومکانیک، اختلالات عملکردی مفاصل و آسیب های بافت نرم و مشکلات مرتبط به آنها اعم از آرتروز، بیماریهای رماتیسمی و پوکی استخوان عنوان کرد و گفت: همچنین مواردی که منجر به‌ جراحی و آخرین رویکردهای درمان های جراحی برای اصلاح انحرافات ستون فقرات،مراقبت ها و فیزیوتراپی مربوط به زمان بعد از جراحی ،روش های جراحی نوین و کم تر تهاجمی، رفع اختلالات عملکردی مفاصل درناحیه گردن ،سینه ، کمر و لگن ، درمان های دستی ،سوزن خشک و آموزش نحوه پیشگیری از آسیب های مفاصل در بیماران دانست .
مسئول برگزاری بیست و یکمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات اظهار داشت : در شرایط فعلی به دلیل شیوع کووید۱۹ که اکثر هموطنان مجبور هستند مدت طولانی در منزل بمانند اعم از دانش آموز، دانشجو ،معلمین، کارمندان و همه مشاغل تمام فعالیت های فیزیکی شان محدود شده و این افراد در فقر فعالیت فیزیکی و ورزشی بسر می‌برند بخصوص افراد سالمند که بیرون رفتنشان محدود شده ، اینها مستعد آسیب های بیشتر ازجمله پوکی استخوان و ضعف استخوانها هستند که ناشی از بی حرکتی است و بهتر است برای پیشگیری از این آسیب ها تا جایی که مقدور است در منزل یا حیاط خانه یکسری فعالیت های فیزیکی انجام دهند وی به تمامی گروه سنی بخصوص سالمندان توصیه کرد : تاحدی که بتوانند داخل آپارتمان یا حیاط خانه راه بروند ، باعث تقویت عضلات ،قلب و دستگاه تنفسی می‌شود. دکتر کریمی همچنین اشاره کرد : بهتر است در شرایط فعلی که امکان ابتلا به کووید برای همه مردم است ظرفیت های ریوی شان را افزایش دهند و عضلات تنفسی و کمک تنفسی شان را تقویت کنند تا اگر خدایی نکرده دچار این بیماری شدند ، عوارض ریوی محدودتر و کمتری را تجربه کنند و به راحتی این بیماری را پشت سر گذارند .
پیشنهاد این فیزیوتراپیست برای تقویت عضلات تنفسی :انجام تمرین های هوازی مثل ایروبیک ،پیاده روی تند و درجا دویدن است که بسیار مفید بوده و علاوه بر تقویت عضلات تنفسی باعث بهبود عملکرد قلبی و ریوی میشود و اینگونه تمرین ها در مواجهه با بیماری کووید می تواند برای فرد مقاومت بیشتری را تولید و عوارض بیماری را کمتر کند .
کریمی عنوان کرد به واسطه شیوع کووید ۱۹ زندگی تغییر کرده و گروه های زیادی درگیر تبلت و گوشی های هوشمند هستند که در طولانی مدت به خاطر استفاده زیاد و یک جا نشینی ،آسیب جدی به ستون فقرات شیوع پیدا کرده و حتی بدلیل بیرون نرفتن و بهره نگرفتن از نور خورشید زمینه پوکی استخوان فراهم می‌شود.
وی گفت :حداقل توصیه به مردم این است که اگر قرار است دو تا سه ساعت برای مطالعه و کار وقت بگذارند بین فواصل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه وضعیتشان را تغییر دهند ، بلند شوند و راه بروند یکی تا دو ورزش کششی انجام دهند تا فرصتی داده شود به بافت های دیسک مهره ای کمر و گردن تا دچار آزردگی نشوند.
دانشیار گروه آموزشی فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت : ورزش های پیشگیری و اصلاح وضعیت می تواند از این مشکلات پیشگیری کند و می توانند با مراجعه به فیزیوتراپیست از راه دور این خدمات را دریافت کنند و مشاوره بگیرند خوشبختانه با استفاده از سیستم های مجازی نیازی به مراجعه به مراکز نیست و از راه دوربه صورت مجازی هم صوتی و تصویری مردم می توانند راهنمایی مناسب را دریافت کنند. همچنین ایشان همکاران درمانی را به استفاده حداکثری و توسعه خدمات " پزشکی از راه دور " توصیه نمودند.
یادآوری می شود بیست و یکمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات ۴ ، ۵ و ۱۱ دی ماه سال ۱۳۹۹ توسط دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری انجمن علمی فیزیوتراپی ایران بصورت وبینار برگزار می شود و دارای ۹ امتیاز بازآموزی می باشد.مقاله اصلی

Amirkabir

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *