تاریخ انتشار : یکشنبه 29 اکتبر 2023 - 12:15
کد خبر : 506790
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای کشیدن دندان عقل؛ عوارض و مراقبت‌های بعد از آن و هزینه‌ ۱۴۰۲ بسته هستند

کشیدن دندان عقل؛ عوارض و مراقبت‌های بعد از آن و هزینه‌ ۱۴۰۲

کشیدن دندان عقل؛ عوارض و مراقبت‌های بعد از آن و هزینه‌ ۱۴۰۲

کشیدن دندان عقل یکی از رایج‌ترین جراحی‌های دهان است. دندانپزشکان ممکن است این درمان را برای حفظ سلامت دهان و دندان و محافظت از سایر دندان‌ها در برابر مشکلات احتمالی آینده توصیه کنند.   کشیدن دندان چیست؟ کشیدن دندان یکی ازگزینه های درمانی است که در آخرین مرحله از درمان پیشنهاد می شود و در شرایطی

کشیدن دندان عقل یکی از رایج‌ترین جراحی‌های دهان است. دندانپزشکان ممکن است این درمان را برای حفظ سلامت دهان و دندان و محافظت از سایر دندان‌ها در برابر مشکلات احتمالی آینده توصیه کنند.

 

کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان یکی ازگزینه های درمانی است که در آخرین مرحله از درمان پیشنهاد می شود و در شرایطی که دندان قابل ترمیم و یا درمان ریشه نباشد و یا دچار شکستگی و پوسیدگی عمیق باشد، که قابلیت درمان نداشته باشد، کشیدن دندان بعنوان یک درمان موثر صورت می گیرد.

 

جراحی دندان چیست؟

بسیاری از دندان ها برای کشیدن نیاز به جراحی دارند. دندان های نهفته که هنوز رویش نیافته، دندانهای نیمه نهفته، دندان های عقل ، دندان هایی که فضای کافی برای درآمدن ندارد و ریشه های باقی مانده در لثه از دندان های شکسته شده نیاز به جراحی دارند.

 

ضرورت کشیدن دندان عقل

دندان عقل دیرتر از سایر دندان‌ها نمایان شده و خیلی زود هم پوسیده می‌شود، اما به این معنی نیست که کاربرد خاصی نداشته و بود و نبود آن تفاوتی ندارد. به گفته بسیاری از دندانپزشکان، دندان عقل می‌تواند عملکرد مختص خود را داشته باشد، اما در اکثر مواقع به دلیل پوسیدگی، رشد معیوب، درد و مزاحمتی که برای سایر دندان‌ها ایجاد می‌کند، بهتر است کشیده شود.

ضرورت کشیدن دندان عقل تنها برای مواقع ضروری است، در غیر این‌صورت اگر دندان عقل به خوبی رشد کرده، صاف و سالم است، نیازی به کشیدن آن نیست. پس بهتر است تشخیص نگه داشتن یا کشیدن این دندان را به پزشک متخصص بسپارید.

دندان عقل نهفته

یکی از مهمترین دلایل کشیدن دندان عقل، نهفته بودن آن است. با یک معاینه ساده و دست گذاشتن روی محل دندان عقل خود می‌توانید متوجه نهفته بودن آن شوید. موضوعی که نه تنها به دندان‌های کناری آسیب و فشار وارد می‌کند، بلکه با درد، عفونت لثه، التهاب و آسب جدی به استخوان دندان همراه خواهد بود. گاهی نیز برای کشیدن این دندان نیاز به جراحی خواهد بود.

پوسیدگی دندان عقل

رعایت بهداشت دهان و دندان، سهم به‌سزایی در سالم ماندن این دندان دارد. اما باتوجه به دور از دسترس بودن، پوسیدگی یکی از شایعترین مشکلاتی است که برای دندان عقل به‌وجود می‌آید. حتی اگر از دسته افرادی باشید که به بهداشت دندان‌های خود اهمیت زیادی می‌دهید، باز هم امکان پوسیدگی در دندان عقل شما وجود دارد. در صورت پوسیدگی، کشیدن دندان عقل تنها راه‌حل شما است.

شکستگی دندان عقل از ریشه

شکستگی در محل اتصال تاج به ریشه، یکی از دیگر دلایل کشیدن دندان عقل است. اگر دچار این عارضه شده باشید، امکان نگهداری از دندان وجود نداشته و باید هرچه سریعتر نسبت به کشیدن دندان عقل اقدام کنید.

عفونت بافت نرم پشت دندان عقل

اگر رویش دندان عقل غیرعادی باشد، بافت اطراف آن، به خصوص لثه پشتی دچار التهاب و عفونت می‌شود. این عفونت علی رغم درد زیاد، می‌تواند به سایر دندان‌ها حتی اعضای دیگر نفوذ کند. بنابراین اگر این عفونت شدید باشد و تکرار شود، کشیدن دندان عقل بهترین کار است.

کشیدن دندان عقل؛ عوارض و مراقبت‌های بعد از آن و هزینه‌ ۱۴۰۲

درمان‌های رادیوتراپی

بعضی از مواقع کشیدن دندان عقل دلیل دیگری دارد. برای مثال اگر برای درمان تومورهای دهانی یا سایر بیماری‌ها ناچار به رادیوتراپی باشید، باید قبل از شروع فرایند درمان، دندان‌های خود را معاینه کنید. هرگونه پوسیدگی و عفونت در دندان‌های شما باید درمان شوند. اگر پوسیدگی دندان عقل شما خیلی جدی است، برای شروع درمان رادیوتراپی باید آن را بکشید.

البته دلایل کشیدن دندان عقل محدود به این موارد نیست و بستگی به نظر پزشک دارد که بعد از معاینه چه تشخیصی دهد؟ آیا می‌توانید دندان عقل خود را نگه دارید یا باید آن را بکشید.

مزایای کشیدن دندان عقل چیست؟

کشیدن دندان عقلی که به عصب رسیده سلامت دندان‌های مجاور را به خطر انداخته و خطر عفونت و التهاب را افزایش می‌دهد، امری ضروری است. پس در این مواقع کشیدن دندان عقل به صلاح فرد خواهد بود. از مزایای کشیدن دندان عقل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از آسیب به دندان‌های مجاور جلوگیری می‌کند
به کاهش خطر بیماری و التهاب دهان کمک می‌کند
باعث کاهش شلوغی دندان‌ها و مزاحمت کمتر برای دندان‌های دیگر خواهد شد
از عفونت لثه جلوگیری خواهد کرد
از ایجاد کیست و آبسه‌های دندانی پیشگیری می‌کند
در پاره‌ای از اوقات باعث از بین رفتن بوی بد دهان می‌شود
تمیز کردن دندان‌ها را تسهیل می‌کند
درمان ارتودنسی دندان را آسان‌تر می‌کند و غیره.

 

عوارض کشیدن دندان عقل چیست؟

دندان های عقل همیشه بطور طبیعی و مستقیم رویش پیدا نمیکنند بلکه در بسیاری از موارد در مسیر رویش خود به سمت دندان مجاور کج شده و دندان عقل بطور افقی در استخوان فک خوابیده و قادر به رویش نبوده و لذا به صورت نهفته در فک باقی می ماند . بسیاری از مردم از وجود دندانهای عقل اثر یک رادیوگرافی از فکین به دلایل دیگری به وجود این دندان ها پی برده میشود. در مورد این که آیا دندان عقل نهفته را باید کشید یا به نظرات متفاوت هستند، بعضی معتقدند باقی مانده این دندان ها میتواند زمینه بروز تومورهای خاصی از جمله آوملوبلاستوما را ایجاد کنند. ثابت شده است که دندان های عقل پایین بیشتر دچار نهفتگی می شوند.

ترمیم و پرکردن دندان های عقل کار دشواری است و کشیدن آن ها نیز از دیگر دندان ها دشوارتر می باشد .

عفونت این دندان ها به راحتی در فضاهای صوتی و فکی پخش شده و میتواند برای بیمار خطرآفرین و مشکل ساز باشد.

توصیه می شود هریک تعضای خانواده از ۲۰ سالگی با مراجعه به دندانپزشکی و در صورت لزوم گرفتن یک عکس، وضعیت دندان عقل خود را مشخص نموده و در صورت داشتن دندان عقل تکلیف نگهداری و یا خراج شدن آنها را مشخص نمایند.

کشیدن دندان عقل یکی از جراحی های شایعی است که می تواند برای هر کسی در هر دوره ای از زندگی پیش بیاید. جدا از سؤالی که اغلب درباره لزوم کشیدن دندان عقل پیش می آید، جراحی کشیدن دندان عقل با وجود ساده به نظر رسیدنش تاکنون باعث مرگ تعدادی از افراد شده است. دلایل مرگ بر اثر این جراحی در برخی مواقع نامشخص مانده است مانند مورد آخری که برای مارک لپینسکی پیش آمد.

خانواده مارک هیچ وقت فکر نمی کردند پسر جوان و ۲۵ ساله خود را فقط به دلیل کشیدن دندان عقل از دست بدهند. با وجود آنکه دوستان مارک با خبر شنیدن جراحی دندان عقل مارک، روزهای سختی را برایش پیش بینی می کردند، حتی فکرش را هم نمی کردند این جراحی به مرگ دوست شان بینجامد؛ کاری که ۵ میلیون آمریکایی در سال آن را انجام می دهند و یک عمل فوق العاده ساده است. پزشکان دلیل مرگ مارک را هنوز مشخص نکرده اند اما فرضیه هایی در این مورد وجود دارد.

داستان چه بود؟

مارک لپینسکی، جوان ۲۵ ساله برای جراحی دندان عقلش اقدام کرد. با اینکه مارک ترسی از کشیدن دندان نداشت اما در یکی از شبکه های اجتماعی نسبت به درد و سختی این کار ابراز ناراحتی کرد. دوست مارک هم در جواب برایش نوشت:«کشیدن دندان عقل خیلی سخته و باید یه چند روزی رو درد بکشی!» مارک هم در جواب نوشت:«از دلداری ات ممنونم!» بالاخره او به دندانپزشک مراجعه کرد اما حین جراحی اتفاق غیرمنتظره ای برایش افتاد. او حین جراحی به شدت به سرفه افتاد طوری که پزشک تصمیم گرفت برایش داروی قوی پروپوفول تجویز کند. اما حال مارک رو به وخامت گذاشت، طوری که پزشک مجبور به انتقال مارک به بیمارستان شد؛ جایی که مارک بعد از ۳ روز جان سپرد.

چه اتفاقی افتاد؟

چیزی که بسیار تکان دهنده به نظر می رسید این بود که مارک مرد سالم و سرحالی بود و حتی سیگار هم نمی کشید، ولی حالا طی عملیات معمول کشیدن دندان عقل جان خود را از دست داده بود. خانواده مارک معتقدند مردن کسی بر اثر کشیدن دندان امکان ندارد. باتوجه به گزارش های رسیده وقتی مارک به سرفه افتاد و به او دارو دادند، دچار قطع تنفس شد، به همین دلیل گروه متخصص به سرعت وارد عمل شد و عملیات احیا را شروع کردند. حین عملیات احیا آنها ۲ عدد گازاستریل جراحی را در راه هوایی مارک پیدا و سعی کردند با برداشتن آنها راه هوایی را باز کرده و لوله تنفسی برایش بگذارند. اما در نهایت تمام تلاش تیم پزشکی به نتیجه نرسید و بعد از ۳ روز مارک در بیمارستان جان سپرد.

علت چه بود؟

بعد از این اتفاق پزشکان از خانواده مارک درباره وضعیت سلامت او و دارو هایی که احیانا استفاده می کرد، سؤال کردند. دندانپزشک مارک توضیح زیادی درباره کل ماجرا نداد اما وکیلش درصدد دفاع از او برآمد و گفت:«این پزشک همیشه بالاترین سطح مراقبت های جراحی دهان را برای بیمارانش درنظر می گیرد. با این حال دنیای جراحی های امروز بدون خطر نیست. بعد از آنکه حال مارک رو به وخامت گذاشت اقدامات احیا انجام شده است. هرچند تمام پروتکل های استاندارد مورد بررسی قرار گرفته، دلیل وخامت شرایط این بیمار ناشناخته است.» پزشکی قانونی لس آنجلس قرار است جسد مارک را کالبدشکافی کند تا به علت مرگ پی ببرد.

اتفاقی که تکرار شده

متاسفانه مرگ بر اثر جراحی های دهان و دندان بی سابقه نیست. در اوایل سال ۲۰۱۱ دختری ۱۷ ساله به دلیل کمبود اکسیژن و حمله قلبی ناشی از آن به کما رفت و بعد از ۱۰ روز بستری بودن در بیمارستان درگذشت. جنی اولنیک برای یک جراحی ساده دندان عقل به کلینیک رفته بود.

والدین او می گویند تنها نیم ساعت بعد از رسیدن او به دندانپزشکی با آنها تماس گرفته و خواسته شده سریعا به بیمارستان بروند. اوایل سال ۲۰۱۲، ۳ بیمار دیگر بین سنین ۱۴ تا ۲۱ سال در گرجستان بین ۱۶ تا ۷۲ ساعت بعد از کشیدن دندان عقل شان جان باختند. در آن زمان هم یکی از پزشکان اعلام کرد عفونت یکی از علل مرگ و میر بعد از اقدامات دندانپزشکی است. عفونت بعد از جراحی می تواند گسترده شده و با تورم یا آسیب مغزی منجر به مرگ شود. سایر علل بالقوه مرگبار واکنش به بیهوشی، ورود خون به ریه ها و خفگی، واکنش به داروهای تجویز شده و باکتری های موجود در دهان است که وارد جریان خون می شود.

کشیدن دندان عقل؛ عوارض و مراقبت‌های بعد از آن و هزینه‌ ۱۴۰۲

به طور کلی درمان های دندانپزشکی برای بیشتر بیماران با درجاتی از استرس همراه است و این استرس معمولا هنگام جراحی به ویژه جراحی دندان عقل دوچندان می شود. جراحی دندان عقل اگر نه دشوار ترین دست کم یکی از سخت ترین انواع جراحی های حفره دهان محسوب می شود که در برخی موارد به خصوص درمورد دندان های عقل نهفته می تواند به چالشی نفسگیر برای دندانپزشک و بیمار بدل شود. جراحی دندان های عقل گاهی از یک خارج کردن ساده ۱۵-۱۰ دقیقه ای تا یک جراحی وسیع و سنگین ۲ ساعته تغییر می کند و همین غیرقابل پیش بینی بودن شرایط بر دشواری این قبیل جراحی ها می افزاید.

 

در مرکز دندانپزشکی دکتر علی سجودی کشیدن انواع دندان نهفته و نیمه نهفته و همچنین کشیدن و جراحی دندان عقل درکنار کاشت ایمپلنت دندان همراه با بازسازی و پیوند استخوان، و در نهایت ترمیم و عصب کشی دندان با استفاده از جدیدترین تجهیزات دندانپزشکی و تکنولوژی روز دنیا انجام می‌گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۰۸۲۹۴۱ و ۸۶۱۲۸۹۹۶ تماس بگیرید.

 

منبع سایت دکتر علی سجودی

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.