تاریخ انتشار : شنبه 9 اکتبر 2021 - 14:20
کد خبر : 45529

آغاز بررسی طرح صیانت در مجلس

آغاز بررسی طرح صیانت در مجلس

آغاز بررسی طرح صیانت در مجلس پس از تصویب بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی طبق اصل۸۵ نخستین جلسه کمیسیون مشترک مجلس فردا برگزار می‌شود.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، با کامل شدن اعض..

آغاز بررسی طرح صیانت در مجلس

پس از تصویب بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی طبق اصل۸۵ نخستین جلسه کمیسیون مشترک مجلس فردا برگزار می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، با کامل شدن اعضای کمیسیون مشترک بررسی طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» نخستین جلسه این کمیسیون، فردا یکشنبه (18مهر) برگزار می‌شود. این طرح پس از چندین بار رفت و برگشت به صحن، در نهایت مقرر شد براساس اصل85 بررسی شود.

به این ترتیب تصمیم بر آن شد تا یک کمیسیون مشترک با 23عضو، متشکل از اعضای منتخب 9کمیسیون تخصصی مجلس تشکیل شود تا بررسی این طرح 37ماده‌ای را آغاز کنند.

مطالب مرتبط:

  • آخرین جزییات طرح صیانت: فیلتر کردن پیام‌ رسان‌ ها دروغ است

اگرچه در ابتدا، عنوان می‌شد که جلسات این کمیسیون به‌صورت غیرعلنی برگزار می‌شود، اما اکنون رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از آمادگی کمیسیون مشترک برای حضور خبرنگاران و پخش زنده مذاکرات از صداوسیما خبر می‌دهد.

همچنین سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن اشاره به رویه معمول طرح‌هایی که براساس اصل85 بررسی می‌شوند، اعلام کرد که معمولا پس از جمع بندی، طرح به‌طور مستقیم به شورای نگهبان فرستاده می‌شود، اگرچه تأکید می‌کند که این مسیر مسدود نیست و قانونگذار برای بازگشت دوباره طرح به صحن علنی، پیش‌بینی‌هایی کرده است.

گام اول، انتخاب هیأت رییسه

مجید نصیرایی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه روز یکشنبه، نخستین جلسه کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی تشکیل می‌شود، می‌گوید: «در این جلسه هیأت رییسه کمیسیون تعیین و پس از آن، بررسی طرح آغاز می‌شود.»

نصیرایی در پاسخ به این پرسش که آیا نمایندگان دیگر هم می‌توانند در کمیسیون مشترک حاضر باشند، تأکید می‌کند که پیش از این هم منعی برای حضور نمایندگان وجود نداشت.

او با اشاره به اینکه نمایندگان و کارشناسان این حوزه اگر علاقه‌مند باشند، براساس سازوکار مشخصی می‌توانند در جلسات کمیسیون حضور داشته باشند، ادامه می‌دهد: «بعد از اصل 185 شدن طرح، قرار شد سازوکاری تدوین شود که مانند صحن علنی، مباحث، موضوعات، مذاکرات و گفت‌وگوهای کمیسیون به‌صورت علنی پخش شود.»

با این حال به‌نظر می‌رسد، اگر قرار بر علنی برگزار شدن جلسات کمیسیون مشترک باشد، در این صورت، حضور نمایندگان در جلسات، موضوعیت چندانی ندارد؛ زیرا نمایندگانی که عضو این کمیسیون نیستند، حق رأی و اظهارنظر ندارند و تنها به‌عنوان مستمع می‌توانند در نشست‌ها حضور داشته باشند. نماینده مردم طبس و فردوس همچنین با تأکید دوباره بر علنی بودن مذاکرات، به این نکته اشاره می‌کند که «خبرنگاران هم به طریق اولی می‌توانند در جلسات حاضر باشند.»

نصیرایی همچنین در مورد اینکه پس از تصویب طرح در کمیسیون مشترک چه روالی طی می‌شود، می‌گوید: «اصل85 این اختیار را به کمیسیون مشترک می‌دهد که بعد از جمع‌بندی طرح، آن را مستقیما به شورای نگهبان بفرستد. با این حال، قانونگذار پیش‌بینی‌هایی هم کرده که براین اساس، این مسیر مسدود نیست و می‌توان طرح را بار دیگر به صحن برگرداند. در این صورت، روال و قاعده همان ارسال مستقیم طرح به شورای نگهبان است.»

منبع: خبرگزاری اقتصاد آنلاین

منبع مقاله

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.