تاریخ انتشار : جمعه 12 آگوست 2022 - 6:15
کد خبر : 505075

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی همانگونه که از عنوان آن پیدا می‌باشد یک اظهارنامه از کارکرد مرتبط با أمور مالی اشخاص حقوقی یا حقیقی می‌باشد. به عبارتی دیگر اظهار نامه مالیاتی یک کارنامۀ مالی می باشد که به افراد حقوقی یا حقیقی تعلق دارد و شاغلان در کسبوکارهای مختلف. بایستی این فرم ها سالانه تکیم نمایند و به

اظهارنامه مالیاتی همانگونه که از عنوان آن پیدا می‌باشد یک اظهارنامه از کارکرد مرتبط با أمور مالی اشخاص حقوقی یا حقیقی می‌باشد.

به عبارتی دیگر اظهار نامه مالیاتی یک کارنامۀ مالی می باشد که به افراد حقوقی یا حقیقی تعلق دارد و شاغلان در کسبوکارهای مختلف. بایستی این فرم ها سالانه تکیم نمایند و به سازمان امور مالیاتی ابلاغ نمایند.

در اظهارنامه مالیاتی تعیین خواهد شذ که صاحبان کسب و کار چه مقدار مالیاتی را بایستی پرداخت نمایند.

در سالهای گذشته اظهارنامه مالیاتی بطور دستی و روی یک کاغذ تکمیل و به اداره مالیات فرستاده میشد.

همچنین در اظهار نامه مالیاتی شمال مواردی مثل درآمد ها، هزینه ها، دارایی ها، بدهی ها، معافیت ها، درامد مشمول مالیات و  سرمایه های مالیاتی می باشد؛ به همین علت می توانیم بگوییم که اظهارنامه های مالیاتی گزارشاتی کاملاً دقیق از هویت و مکان اشخاص حقیقی و حقوقی می باشند که ثبت می شوند.

در پاسخ به این سوال که اظهارنامه مالیاتی چیست می توانیم بگوییم که اظهارنامه مالیاتی مثل یک کارنامه مالی می باشد که کلیۀ اشخاص حقیقی و حقوقی که پرداخت مالیات شامل حال آنها می شود باید این کارنامه را جهت محاسبه مالیات شان به سازمان مالیاتی کشور ابلاغ نمایند.

باید توجه داشته باشید که اظهارنامه مالیاتی نه تنها میتواند بصورت خوداظهاری مالیاتی بوده ؛ بلکه دارای انواعی باشد که سازمان امور مالیاتی کشوردر اختیار پرداخت کنندگان و مشمولین پرداخت مالیات قرار میدهد.

انواع اظهار نامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی دارای أنواع مختفی می باشد که مطابق با نوع فعالیتی که اشخاص حقیقی و حقوقی انجام خوهند داد رتبه بندی می شود..

اظهارنامه مالیاتی عملکرد اشخاص حقیقی

قسمت انبوهی از جمعیت مالیات دهنده کشور را ابن دسته ار انواع اظهارنامه مالیاتی تشکیل می دهند.

مطابق با  نوع و حجم فعالیت اشخاص حقیقی، این افراد در گروه های عملکردی گوناگونی تقسیم بندی خواهند شذ؛ که در این قسمت بندی،  هر گروه بایستی بر اساس ضوابط و مقررات تعیین شده برای آن گروه نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند.

توسط  اداره مالیات زمانی برای ارسال اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی مشخص شده و بشکل کلی آخرین مهلت ارسال و تحویل اظهارنامه مالیاتی عملکرد مودی حقیقی، آخر خرداد می باشد.

به علت وجود ویروس کرونا، تبصره‌ای جدید ازطرف سازمان امور مالیاتی کشور درمورد زامن ارسال اظهارنامه مالیاتی در تاریخ 29 اردیبهشت سال 99 تعیین گردیده است.

اظهارنامه مالیاتی

بر اساس این تبصره افراد حقیقی میتوانستند تا پایان تیر ماه یعنی 1 ماه دیر تر جهت ابلاغ اظهارنامه مالیاتی خود اقدام نمایند.

شما عزیزان میتوانید جهت انجام هر چه بیشتر امور مالیاتی کسب و کار خود از بهترین کارشناسان مالیاتی  کمک بگیرید.

اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

بر اساس ماده 110 قانون مالیاتی کشور وزارت خانه ها، تمامی اتحادیه های قانونی و صنفی، موسسات حقوقی که در اداره ثبت شرکت ها ثبت شده اند و بطور کلی همه اشخاص حقوقی باید به سازمان مالیاتی کشور، مالیات خود را واریز نمایند.

افرادی که جزو دسته اظهارنامه مالیاتی مودی حقوقی می باشند بایستی کلیۀ اطلاعات مالی خود را مثل درآمدها، هزینه ها، سود و زیان ها و . . . در اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی ثبت نمایند و پس آن را به سازمان امور مالیاتی ابلاغ نمایند.

رمان ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی مثل اظهارنامه مالیاتی کارایی مودی حقیقی از طرف اداره مالیات مشخص خواهد شد و بطور کلی مهلت ارسال آن پایان تیر ماه خواهد بود.

اظهارنامه مالیات بر ارث

اظهارنامه مالیات بر ارث ، یک نوع از اظهارنامه های مالیات بشمار می رود.

بر اساس قانون مالیاتی کشور، اشخاصی که ارثی دریافت کرده اند بایستی حق مالیات خود را به سازمان امور مالیاتی واریز نمایند.

افرادی که مالیات بر ارث شمال حال آنها می شود، موظفند فرم های مخصوص مالیات های مستقیم را از سامانه سازمان مالیات کشور  دانلود  و بعد از تکمیل، فرم اظهارنامه مالیاتی را به اداره مالیات ارائه نمایند.

خوب است توجه داشته باشید که مالیات بر ارث به دو دسته مالیات بر دارایی و مالیات بر ارث مستقیم، تقسیم می شود که در ادامه هر کدام را به طور مختصر برای شما توضیح دادیم.

پس از فوت فرد، مالیات بر دارایی از او به جا می ماند که امکان دارد به ورثه برسد یا نرسد. برای مثال فرد فوت شده ممکن است فرزندی برای وارث شدن نداشته باشد؛البته در این صورت نیز حق مالیات باید پرداخته شود.

اظهارنامه مالیاتی

مالیات بر ارث مستقیم همان طور که از نامش پیداست پس از مرگ فرد به طور مستقیم به وارث تعلق می گیرد.

هیچ الزامی وجود ندارد که مالیات بر ارث به طور کامل پرداخت شود به همین دلیل پرداخت مالیات بر ارث یا می تواند به صورت جداگانه و یا به صورت کلی پرداخت شود، اینگونه  که هر کدارم از وارثین قسمتی از مالیات را پرداخت کنند یا یک شخص به طور کامل، مجموع مالیات بر ارث را پرداخت نماید.

زمان پرداخت مالیات بر ارث از طرف سازمان امور مالیاتی تا 12 ماه بعد از مرگ متوفی مشخص می شود وچنانچهه در مهلت معین شده شده اظهارنامه ارسال نشود، در زمان تحویل اظهارنامه مبالغ کفن و دفن نیز در کنار مالیات محاسبه می شود.

اظهارنامه مشاغل خودرویی

یکی از مهمترین اصنافی که بایستی اظهارنامه مالیاتی را ابلاغ نمایند، صنف خودرویی کشور می باشد.

افرادی که مشغول به عمل هایی مثل راننده اتوبوس، تاکسی، خودرو باربری، کامیون، عمومی و راه سازی هستند، مشمول پرداخت اظهارنامه مشاغل خودرو خواهند شد.

زمان ارسال اظهارنامه مشاغل خودرو بر أساس قانون سازمان تامین اجتماعی، آخر سال است و افراد مشمول با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و پست می توانند مالیات خود را پرداخت نمایند.

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیات بر املاک و مستغلات

حق پرداخت مالیات به املاک و مستغلات در کلیۀ حوزه های خرید،فروش و اجاره متعلق می باشد.

در زمان  هر کدام از مراحل خرید، فروش و اجاره باید اظهارنامه مالیات بر املاک و مستغلات از طرف شخص پرداخت کننده به سازمان مالیاتی کشور ابلاغ شود.

باید بدانید که در حوزه مالیات بر اجاره در قرارداد های دست اول، مالک و در قراردادهای دسته دوم، مستاجر وظیفه واریز و تسلیم اظهارنامه مالیاتی را عهده دار خواهد بود.

املاک و مستغلات خالی، سال اول از پرداخت مالیات معاف میباشند ولی از سال دوم مشمول مالیات خواهدن شد که نرخ آن هم متغیر می باشد و این میزان هر سال تغییر خواهد داشت.

ولی مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی املاک و مستغلات ازطرف اداره مالیات کشور تا آخر تیر ماه هر سال مشخص می شود و مهلت پرداخت مالیات بر خرید و فروش املاک هم تا سی روز بعد از تاریخ معامله است.

در شرایط عدک پرداخت مالیات در زمان معین شده به فرد جریمه دیر کرد خواهد گرفت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.