کنلس از ادامه روند خوب بازار رایانه در ۲۰۲۱ خبر می‌دهد

یکی از نتایج غیرمنتظره فراگیری ویروس کرونا قوت گرفتن دوباره بازار رایانه‌هاست که دلیل آن نیاز به دنبال کردن شغل و آموزش در خانه است. به گزارش کنلس (Canalys)، این اتفاق باعث شده است تا بیشترین رشد در بازار رایانه‌ها از سال ۲۰۱۰ و بیشترین میزان صادرات آنها از سال ۲۰۱۴ صورت پذیرد.

در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰، ۹۰٫۳ میلیون دستگاه رایانه که بیشتر آن را لپ‌تاپ‌ها تشکیل داده‌اند به فروش رفته است و در سال ۲۰۲۰ به‌صورت کلی ۲۹۷ میلیون واحد از این دستگاه‌ها صادر شده است. صادرات لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های موبایلی با ۴۴% افزایش نسبت به ۲۰۱۹ به ۲۳۵٫۱ میلیون واحد رسیده است. از طرف دیگر فروش رایانه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای با ۲۰% کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۶۱٫۹ میلیون دستگاه بسنده کرده است.

لنوو در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰ با صادر کردن ۲۳٫۱ میلیون رایانه و افزایشی ۲۹ درصدی در مبنای سال‌به‌سال در جایگاه اول ایستاده است. این سازنده با ۷۲٫۶ میلیون واحد صادرات و در اختیار داشتن ۲۴٫۵% از بازار بهترین عملکرد در طول سال ۲۰۲۰ را نیز داشته است. شرکت HP نیز که در جایگاه دوم قرار دارد با ۱۹٫۱ میلیون واحد فروش در سه‌ماهه چهارم، صادرات کلی خود در ۲۰۲۰ را به ۶۷٫۶ میلیون دستگاه رسانده که ۷% بیشتر از فروش این سازنده در سال ۲۰۱۹ است. در رتبه سوم دل قرار دارد، این شرکت در سه‌ماهه چهارم با ۲۷% افزایش از ۱۵ میلیون واحد فروش عبور کرده، اتفاقی که برای اولین بار در تاریخ آن روی داده است و صادرات کلی این شرکت در سال ۲۰۲۰ را به ۵۰٫۳ میلیون دستگاه می‌رساند. اپل و ایسر نیز به ترتیب با فروش ۲۲٫۶ و ۲۰ میلیون واحدی در جایگاه‌های چهارم و پنجم می‌ایستند. در مجموع، پنج سازنده یادشده صاحب ۷۸٫۵% از سهم بازار رایانه در ۲۰۲۰ هستند.

ایشان دات (Ishan Dutt) تحلیلگر مؤسسه کنلس می‌گوید که «سال ۲۰۲۱ قرار است بسیار هیجان‌انگیزتر برای رایانه‌ها پیش رود. سازندگان علاقه‌ای به استراحت نداشته و به رقابت برای فرصت‌هایی که از سال ۲۰۲۰ بیرون زده است، ادامه خواهند داد. همان‌طور که صنعت رایانه به مرز‌های از مشتریان با رفتارها و نیازهای جدید وارد می‌شود، ابداعات جدید در تراشه‌ها، سیستم‌عامل‌ها، ارتباطات شبکه و عوامل تعیین‌کننده در مرکز صحنه حضور خواهند داشت. تراشه‌های جدید مایکروسافت و اپل و به‌روزرسانی‌های هیجان‌انگیز در کروم و ویندوز، باعث می‌شود تا صنعت رایانه با سرعت به‌سوی کاربران نو شده خود حرکت کند. اگرچه کمبود تدارکات باعث می‌شود در کوتاه مدت بازار افت کند، اما کنلس بر این باور است که بیشتر موانع در نیمه دوم ۲۰۲۱ برطرف خواهد شد».

گزارش کامل کنلس را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

0منبع خبر

CES 2021 | ایرباد بی سیم و دو تبلت TCL معرفی شدند

مقاله قبلی

آموزش رفع ارورها و مشکلات بازی فورتنایت [راهنمایی – پرسش و پاسخ]

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تکنولوژی